Przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków zyskują coraz bardziej na popularności, gdyż umożliwiają w sposób ekologiczny rozwiązać problem odprowadzania ścieków z terenu nieruchomości pozbawionych dostępu do miejskiej sieci kanalizacji.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków to również dużo niższe koszty eksploatacji eksploatacji ( wywóz nadmiaru osadów tylko 1 raz w roku), względem tradycyjnych szamb, co dodatkowo zwiększa ich atrakcyjność dla potencjalnych inwestorów.
W dobie zmieniających się przepisów dotyczących kontroli szamb i oczyszczalni ścieków, wiele gmin zdecydowało się wprowadzić programy, które umożliwiają dofinansowanie do budowy przydomowej oczyszczalni ścieków. Dlatego warto zainteresować się tematem i o ile gmina udziela takiego wsparcia warto z niego skorzystać.
Jak uzyskać dofinansowanie na przydomową oczyszczalnię?
Aby uzyskać dofinansowanie z gminy na przydomową oczyszczalnie ścieków, w pierwszej kolejności należy zwrócić się do gminy, w której będzie realizowana inwestycja. Przeważnie wydział ochrony środowiska j będzie w stanie udzielić nam szczegółowych informacji na temat dofinansowania, oraz przesłać program i wymogi dotacji.
Jeżeli gmina w danym momencie nie realizuje programu dofinansowań do przydomowych oczyszczalni, warto zapytać kiedy będą realizowane nabory wniosków w przyszłości i do tego momentu przygotować się i zgromadzić wszystkie niezbędne dokumenty, które będą wymagana przy złożeniu wniosku. W związku z dużym zainteresowaniem takimi programami, często zdarza się że środki kończą się kilka dni po rozpoczęciu naboru, a osoby spóźnialskie muszą czekać do kolejnego naboru.
Gdy już wiemy, że w naszej gminie taki program będzie realizowany, musimy podjąć następujące krotki:
Sprawdź jakie są warunki programu
Każda gmina ma własne kryteria dotyczące przyznawania dotacji. Warto dokładnie zapoznać się z nimi, aby później nie popełnić błędu, który będzie nas kosztował brak udzielenia dotacji. Coraz więcej gmin, decyduje się wspierać budowę tylko oczyszczalni biologicznych, czyli spełniające normę 12566-3. Przydomowe oczyszczalnie biologiczne BIOTECH spełniają wszystkie najnowsze normy dodatkowo spełniają warunki montażu w aglomeracjach miejskich, zawsze macie więc Państwo gwarancje, że urządzenie będzie spełniało te zapisy.
Konsultacja z ekspertem ( autoryzowanym instalatorem)
Przed złożeniem wniosku warto skonsultować się z naszą firmą lub autoryzowanym instalatorem, który pomoże w doborze odpowiedniego systemu oczyszczania ścieków oraz wypełnieniu dokumentów. Firma Biotech posiada doświadczonych autoryzowanych instalatorów na terenie całego kraju. Jeśli nie wiesz gdzie w Twojej okolicy jest nasz autoryzowany przedstawiciel skontaktuj się z nami a skontaktujemy Cię z ekspertem, który przyjedzie na bezpłatną wizje lokalną na działce i pomoże na każdym etapie inwestycji tak, abyś uzyskał najwyższą możliwą dotacje.
Złożenie wniosku
Formularze wniosków zazwyczaj są dostępne online lub w siedzibie urzędu gminy. Na tym etapie musimy już wiedzieć jaka będzie wartość naszej inwestycji ( szczegółową wycenę uzyskasz od naszego autoryzowanego instalatora). Przeważnie gminy wymagają dołączenia do wniosku również dokumentów potwierdzających prawo do dysponowania nieruchomością, oraz zgody wszystkich właścicieli.
Wysokość i zakres dofinansowania
Wysokość dofinansowania może różnić się w zależności od gminy i dostępnych środków. W niektórych regionach Polski można otrzymać nawet do 99% zwrotu kosztów na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków.
Przeważnie środki z dofinansowania możemy przeznaczyć na:
-
- zakup i montaż oczyszczalni – dotacja pokrywa koszty zakupu systemu oraz jego instalacji.
- prace instalacyjne – koszty związane z przygotowaniem terenu i instalacją urządzeń.
Co nie podlega dofinansowaniu z dotacji gminnych?
Należy pamiętać, że nie wszystkie wydatki są kwalifikowane do dofinansowania. Przeważnie wyłączone są koszty związane z:
-
- uzyskaniem pozwoleń i zgód na budowę,
- dokumentacją techniczną,
- pracami dodatkowymi, takimi jak rekultywacja terenu po instalacji.
Przydomowe oczyszczalnie to doskonałe rozwiązanie dla osób ceniących ekologię, wygodę użytkowania i oszczędności. Dofinansowanie z gminy może znacząco obniżyć koszty inwestycji, dlatego warto już na początku roku zapoznać się z lokalnymi programami i skorzystać z dostępnych środków. Przy odpowiednim, wcześniejszym przygotowaniu niezbędnych dokumentów i spełnieniu wszystkich wymogów, proces uzyskania dotacji może być prosty i szybki, przynosząc korzyści zarówno dla domowego budżetu, jak i dla środowiska.
Przydomowe oczyszczalnie ścieków BIOTECH spełniają wszystkie aktualne wymogi, które są niezbędne do uzyskania dotacji na przydomową oczyszczalnie ścieków. A nasi autoryzowani instalatorzy z chęcią pomogę w przygotowaniu niezbędnych dokumentów.